Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

115.1m FM

Tre matcher sex forlorande lag

opinion

Örebro SK bildades den 28 oktober på Café National vid Rudbecksgatan, vilket innebär att klubben firade år Under dessa år har klubben skrivit in sig i de idrottsliga historieböckerna, bland annat genom 47 säsonger i allsvenskan och spel i UEFA-cupen. Efter en konflikt inom IFK Örebro beslutar sig 79 ynglingar att bilda en ny klubb i stan.

Initiativtagare var Pelle Molin och Karl Graflund. Klubben föreslogs först få namnet Örebro Idrottsförening, sedan Örebro Allmänna Idrottsklubb, och till sist enades man om Örebro Sportklubb.

Man beslutade att klubbdräkten skulle bli helsvart. ÖSK tar sin första titel.

segrande lag 3 poäng och...

Samma killar spelar också klubbens första fotbollsmatch på våren detta år. En mer omfattande satsning på fotboll gav en andraplats i Västmanland-Närkeserien. ÖSK nådde också semifinal i DM.

Det drar ihop sig till...

Fotbollssektionen var på väg att läggas ned efter ett "fullständigt förfall" inom laget. En kommitté tillsattes för ett vidare utbyte med bättre lag från Stockholm. Resultatet blev ett nytt intresse för fotbollen inom klubben. ÖSK engagerade för första gången en fotbollstränare, Hjalmar Bergman! För första gången deltog klubben i cupen för SM.

ÖSK deltog också för första gången i nationellt seriespel, mellansvenskan division 2. Första internationella matchen mot B 93 Köpenhamn spelades.

Sportklubben hamnade näst sist i mellansvenskan, men fick behålla sin plats i division 2 på grund av att klubben var planägare. Första matchen slutade oavgjort. Returen på Stockholms stadion förlorade man med Efter den nya serieindelningen, med allsvenskan i topp, degraderades ÖSK efter en medelmåttig säsong till division 3.

Sportklubben blev seriesegrare och fick kvala till tvåan. Laget hamnade på andra plats i serien efter Brage. Eyravallen byggdes ut med en ståplatsläktare. Fritjof "Tjoffe" Olsson blev klubbens första landslagsman i fotboll. Sportklubben gick obesegrade genom Tre matcher sex forlorande lag och efter kvalseger mot IF Rune säkrade man spel i division 2.

I en avgörande kvalmatch på Råsunda besegrades Surahammar med Junioren Olle Sääw debuterade under året. Inte heller detta år kunde laget hålla sig kvar i det fina sällskapet, utan degraderades på nytt till tvåan.

Orvar Bergmark gjorde debut i ÖSK, som center. Efter ha besegrat Surahammar i sista seriematchen blev ÖSK allsvenskt för tredje gången. Genom att i sista omgången besegra Elfsborg med klarade sig Sportklubben för första gången kvar i allsvenskan.

Gösta Lindh var bofast i landslaget och Orvar Bergmark fick göra debut i A-landslaget. ÖSK gjorde sin dittills bästa säsong och hamnade på åttonde plats i allsvenskan. ÖSK blev tredjelag efter Hammarby och Degerfors i serien, som var rekordlång på grund av serieomläggningen. Orvar Bergmark, som nu åter var ÖSK: Efter 48 års ordförandeskap och två år som sekreterare avgick en av Tre matcher sex forlorande lag grundare Karl Graflund på grund av sjukdom.

Under den spelande tränaren Orvar Bergmarks ledning gick laget obesegrade genom serien.

JumpClub, Helsingborg och Skogslotten leder...

ÖSK sålde Eyravallen till Örebro stad. ÖSK tog sina första medaljer. Efter en fjärdeplacering tilldelades laget bronset. I derbyt mot Degerfors räknades ÖSK sexa i allsvenskan. Sven-Gunnar Larsson, värvad som bandyspelare, gjorde debut. Orvar Bergmark proffs i AS Roma. Tre matcher sex forlorande lag slutade på en åttonde plats efter uselt spel på hemmaplan.

Bättre utdelning, 14 poäng, blev det i bortamatcherna. ÖSK blev sexa i allsvenskan efter rekordet på 13 oavgjorda matcher under säsongen. Orvar Bergmark blev fotbollslandslagets förbundskapten.

Sven-Gunnar Larsson blev landslagsmålvakt. Thomas Nordahl blev ÖSK: Genom en sjundeplats visade ÖSK på nytt att man blivit ett etablerat allsvenskt lag. En fjärdeplacering betydde att ÖSK tog sin andra uppsättning bronsmedaljer. Lennart Samuelsson blev ny tränare.

Hammarby IF vägrade, men Johanneshov...

Nordahl debuterade i landslaget. ÖSK gjorde en utomordentligt fin vårsäsong och var obesegrade efter sju omgångar. Göran Kummelstedt var också borta ur laget pga skada. Benny Lennartsson provade på spel i England. Thomas Nordahl blev proffs. Trots detta lyckades man klara en femteplats i allsvenskan. Det blev på nytt en femteplats efter en dramatisk sista omgång, där ÖSK hade chans på Tre matcher sex forlorande lag silvret.

Yngve Hindrikes var lagets stora målskytt och trea i skytteligan. Efter flera år som topplag hotades nu ÖSK av nedflyttning. Avgörandet kom i sista matchen mot svenska mästarna IFK Göteborg. Efter kravaller på Eyravallen och matchavbrott kunde matchen ändå slutspelas. ÖSK vann med och Göteborg hamnade i tvåan.

Orvar Bergmark blev ny tränare. Thomas Nordahl kom hem från proffslivet. Sportklubben tog sig fram till en hedersam femteplats och var på nytt nära medaljer, men saknade det lilla extra för att nå den absoluta toppen. ÖSK hamnade på Tord Grip blev ny tränare.

Två nya ungdomar, Hasse Borg och Glenn Holm, etablerade sig i laget. Tre matcher sex forlorande lag tabellen slutade ÖSK på Eyravallens gamla ståplatsläktare fick lämna plats för en ny sittplatsläktare. Med ett par nya förstärkningar nådde ÖSK detta år en lite bättre placering i allsvenskan och hamnade på en sjunde plats. Sven-Gunnar gjorde sin sista säsong som aktiv i ÖSK. Benny Lennartsson återvände från sina proffsår i Schweiz och blev tränare.

Hasse Borg fick sitt genombrott och etablerade sig i landslaget. Blev proffs under hösten. Laget tog åter ett par kliv upp i tabellen och slutade som femma. ÖSK halkade efter redan under våren, men i slutspurten blev läget kritiskt och nedflyttning hotade. Det var först i sista omgången som kontraktet för en ny allsvensk säsong blev klart. ÖSK fick inte ordning på sitt spel under någon del av säsongen.

Redan i inledningen av Tre matcher sex forlorande lag blev man fast rotad i botten och kunde som bäst nå upp till en I slutskedet lämnade Benny Lennartsson sin post som tränare.

Vildponnyn Snoopy blev Junis nya...

I sista omgången blev nedflyttningen till division 2 ett faktum efter arton raka säsonger i allsvenskan. Thomas Nordahl gjorde sin sista match i ÖSK-tröjan. Tord Grip kom tillbaka som tränare och skulle försöka ta tillbaka ÖSK direkt till allsvenskan. Trots flera spelarförluster var ÖSK nära att återta sin allsvenska status, man blev till slut tvåa efter Brage.

Även det andra försöket att komma tillbaka slutade med en andraplats, denna gång efter AIK.

I semifinalen mot Norrköping förlorade...

Åter blev man tvåa. Inför denna säsong slutade många av de rutinerade spelarna. ÖSK saknade nu kvalitéer och kunde inte blanda sig i toppstriden. Det slutade med den sämsta placeringen sedan fyrtiotalet. Roy Hodgson blev ny tränare. Det blev en förbättring, men Norrköping och Djurgården var starkare. Med en ny målvakt, Anders Karlsson, bröderna Ståhl och en ny engelsman i laget lyckades ÖSK äntligen bli etta i serien, men nu gällde kvalspel och man ställdes i två matcher mot Mjällby.

ÖSK var nära katastrofen. Med den nye tränaren Rolf Zetterlund gjorde ledningen en ny storsatsning, men spelarmaterialet var ännu "Tre matcher sex forlorande lag" tunt. sedanoch Luleå förlorade sex finaler innan de vann sitt första guld.

Under upptaktsträffen inför basketsäsongen tippade sex av elva tränare Umeålaget som svensk mästare. När ett lag har haft framgång och vunnit mycket så ser man nog Luleå (vann finalen mot Umeå, 3–1 i matcher). Linköpings FC har haft ett tufft och redan tre matcher in i den allsvenska För första gången någonsin förlorade laget idag mot Malmö-laget LB07, har hittills bara mäktat med fem mål på de sex inledande matcherna.

Under helgen var sex lokala lag inblandade i intressanta kvalmatcher. Fyra lag kvalar uppåt, Forsheda, Kulltorp, Nissafors/Hestra och Till fredagens match får vi också tillbaka tre spelare, så det känns bra, berättar Forshedas tränare. femman, förlorade i lördags mot Åby/Tjureda på bortaplan med Tre matcher sex forlorande lag.

MORE: Forsakringskassan jagar strejkfuskare

MORE: Cl brons for svensklaget

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde